Prádlo
Skvrny od jablek

Skvrny od jablek na oblečení zkuste třít rozkrojeným citrónem a nakonec vyperte. Skvrny od jablek na tkaninách z umělých vláken se nedají prakticky vyčistit.

Jak vyčistit rezavou skvrnu

Rezavé skvrny z bílého prádla odstraníme citrónovou šťávou nebo kyselinou citrónovou. Chvíli necháme působit na skvrnu. Bělení můžeme několikrát opakovat.

Z bílého ubrusu odstraníme rezavé skvrny tak, že plátek citrónu vložíme mezi dvě tkaniny a na chvíli přitlačíme teplou žehličkou.

Nebo si můžete připravit směs: 1 lžičku soli, 1 lžičku kyseliny citrónové, a několik kapek vody vymícháme do husté kašičky. Skvrny natíráme a necháme působit delší čas, nakonec látku několikrát vymácháme ve studené vodě. Tento způsob není vhodný pro umělé tkaniny.

Rezavou skvrnu na hedvábí zvlhčíme octem, posypeme tabákovým popelem, a potom nečistotu vymyjeme lihem.

Skvrny od angreštu

Angrešt patří mezi ovoce, které velmi lehce a rádo zanechává skvrny na oblečení. Nejlépe je vyčistíme tříprocentním roztokem peroxidu vodíku, který nakapeme na vatu a skvrnu tím dobře nemočíme. Hned vezmeme další chomáč vaty namočený ve čpavku a místo jím opět potřeme. Po vyschnutí by měla skvrna zmizet.

Čpavek - užitečný čistič skvrn

Čpavek neboli amoniak se v domácnosti nejlépe hodí na čištění nejrůznějších skvrn.

Čpavek dobře čistí: skvrny od bílků, borůvek, jahod, kávy, krému na boty, krve, mléka, moči, ovoce, piva, potu, … čistí skvrny na bílém mramoru, odstraňuje zápach chlóru.

Čpavek také tiší bolest po štípnutí hmyzem - komárem, včelou, vosou.

Skvrny od třešní

Oblečení s fleky od třešní nejprve přeperte v mýdlové vodě, potom látku namáčejte do mléka - až skvrny zmizí, vyperte oblečení běžným způsobem.

Skvrny od bláta

Skvrny od bláta nejdříve nechte pořádně usušit a pak je vykartáčujte po směru vlákna tkaniny. Pokud na látce zůstane zbytek skvrny, vyčistíte ji benzínem nebo terpentýnem (podle druhu látky, raději si nejdříve zkuste reakci na méně viditelném místě).

Prací tkaniny můžete přeprat nebo vypláchnout v mydlové vodě nebo vytřít čistou harřičkou.

Na mimořádně odolné skvrny zkuste zaútočit zředěným octem.

Skvrny od asfaltu

Jak vyčistit skvrnu od asfaltu:

  • Nejdříve seškrabte nahřátým nožem vrstvu asfaltu. Potom skvrnu změkčete tukem (máslo, sádlo, stolní olej, mast, vazelína) a dočistěte tetrachlórem, benzolem nebo sirouhlíkem na velmi savém papíře
  • Skvrnu na oblečení nejdříve změkčete tukem, potom tupým nožem odstraňte přebytečnou vrstvu. Ve spoustě případu pak lze zbylý flek odstranit běžným vypráním.
  • Ze syntetických materiálů asfaltovou skvrnu odstranít benzínem
  • Z obuvi smyjete asfaltové skvrny kartáčem s mýdlem
  • Asfaltové skvrny na koberci seškrábejte tupým nožem, navlhčete je benzínem na čištění a po chvíli na ně naneste kašičku z benzínu a magnézia. Po zaschnutí vysajte běžným vysavačem.

Bělení záclon

Potřebujete vybělit záclony? Namočte záclony do roztoku vody s 5 lžicemi sody a 5 lžicemi soli. Po několika hodinách záclonu normálně vyperte. Použít lze i prášek do pečiva.

Smůlu z oblečení

Smůlu odstraníte z šactva tak, že skvrnu namočíte v petroleji a necháte ji rozpustit. Pak vytřete čistým hadříkem a dočistěte benzinem.

Jemné froté

Ručníky prostěradla nebo ponožky z froté látky nezdrsní nebo opět zvláční, když je před praním namočíte na několik minut do teplé octové vody.

Babské rady - moudra ověřená mnoha generacemi.
Provozovatel neručí za škody na zdraví a majetku vzniklé používáním uvedených rad.
Při zdravotních potížích raději kontaktujte lékaře.

Ochrana osobních údajů

© 2009-2017 BabskaRada.cz