Úklid
Kávová sedlina jako čisticí prostředek

Kávová sedlina dobře čistí mastné plechy, pekáče, sklenice, výlevky umyvadel a vany.

Chleba jako čisticí prostředek

Chléb se dá použít nejen k jídlu, ale i jako prostředek pro úklid. Chleba čistí skvrny od sazí a červeného vína, odstraňuje zápach z vařené kapusty, starého masa a připálené omáčky, velmi dobře ho též můžete využít na čištění stěny.

Jak rozmrazit a umýt ledničku

Rychlejšího odmrazení chladničky dosáhnete, když do vypnuté lednice vložíte misku s teplou vodou (ne vařící). Dle potřeby můžete vodu několikrát vyměnit. Námraza se potom odlupuje po velkých kusech a nezanechává v ledničce ani v jejím okolí vodní spoušť.

Po rozmrazení ledničky ji vymyjte teplou vodou s trochou octa. Ocet pomáhá odstranit charakteristický nepříjemný zápach. Pak nechte chladničku uvnitř dobře vyschnout, jinak by se v ní mohla rozbujet plíseň.

Nezapomeňte na zásadu, do ledničky nikdy nevkládejte teplé pokrmy, nejen, že ji tím přetěžujete, ale také urychlujete tvorbu námrazy.

Pokud chcete odstranit zápach z chladničky, vložte do ní misku s trochou vody a octa.

Lednice zůstane dlouho voňavá, vložíte-li do ní rozkrojené jablko, které neutralizuje pachy.

Glycerín pro odstranění skvrn

Glycerín nebo také glycerol by neměl chybět v žádné domácnosti, protože má všestranné použití. Brání zamlžení brýlí a oken. Čistí skvrny od čaje, čokolády, kakaa, kávy (hlavně na koberci), nafty a vajec.

Čištění sklenic a lahví

Sklenice či lahve dobře vyčistí kávová sedlina rozmíchaná v teplé vodě, která z nich zároveň odstraní zápach. Pro odstranění zápachu musíme vydržet 2-3 dny.
Stejně dobré na vyčištění lahví jsou i malé kousky papíru s vodou nebo slupky od brambor, ale jen syrových.
Mastný povrch skla nejlépe vyčistíte novinovým papírem a horkou vodou s trochou sody.

Čpavek - užitečný čistič skvrn

Čpavek neboli amoniak se v domácnosti nejlépe hodí na čištění nejrůznějších skvrn.

Čpavek dobře čistí: skvrny od bílků, borůvek, jahod, kávy, krému na boty, krve, mléka, moči, ovoce, piva, potu, … čistí skvrny na bílém mramoru, odstraňuje zápach chlóru.

Čpavek také tiší bolest po štípnutí hmyzem - komárem, včelou, vosou.

Vyčistit pánev

Pánev nejlépe zbavíte mastnoty a připálených zbytků dvěma hrstmi kuchyňské soli. Výsledek je lepší než použitím jakéhokoliv mycího prostředku a ušetříte pánev drhnutí drátěnkou.

Technický (lékařský) benzín

Technický či lékařský benzín můžete použít v domácnosti k odstranění nejrůznějších skvrn (pozor nejedná se o benzín, urečný do nádrže motorových vozidel).

Benzín můžete použít pro čistění skvrn od asfaltu, bláta, dehtu, krému na boty, laku na vlasy, tuku, vosku, žvýkačky, …

Skvrny od asfaltu

Jak vyčistit skvrnu od asfaltu:

  • Nejdříve seškrabte nahřátým nožem vrstvu asfaltu. Potom skvrnu změkčete tukem (máslo, sádlo, stolní olej, mast, vazelína) a dočistěte tetrachlórem, benzolem nebo sirouhlíkem na velmi savém papíře
  • Skvrnu na oblečení nejdříve změkčete tukem, potom tupým nožem odstraňte přebytečnou vrstvu. Ve spoustě případu pak lze zbylý flek odstranit běžným vypráním.
  • Ze syntetických materiálů asfaltovou skvrnu odstranít benzínem
  • Z obuvi smyjete asfaltové skvrny kartáčem s mýdlem
  • Asfaltové skvrny na koberci seškrábejte tupým nožem, navlhčete je benzínem na čištění a po chvíli na ně naneste kašičku z benzínu a magnézia. Po zaschnutí vysajte běžným vysavačem.

Vysavač bude vonět

Při vysávání se bytem line nepříjemný pach ze sáčku vysavače. Když na koberec vysypete trochu vanilkového cukru, který následně vysajete, provoní vanilka byt při každém dalším luxování.

Babské rady - moudra ověřená mnoha generacemi.
Provozovatel neručí za škody na zdraví a majetku vzniklé používáním uvedených rad.
Při zdravotních potížích raději kontaktujte lékaře.

Ochrana osobních údajů

© 2009-2017 BabskaRada.cz