Vaření
Vaření kapusty

Nepříjemný zápach při vaření kapusty zmenšíme, když do vody na vaření přidáme v kousku tenké látky zabalenou patku chleba. Navíc zbavíme jídlo zemité chuti. Chuť kapusty zlepšíme, když do dušení postrouháte kyselé jablko a přidáte trochu sladké smetany.

Vaření květáku

Z květáku vyplave všechen hmyz a housenky, když ho na 15 minut ponoříte do slané vody.

Aby zůstal květák při vaření nádherně bílí, přidejte do vody trochu citrónové šťávy nebo lžíci mléka. Přidání pár kapek citronové šťávy také omezí zápach linoucí se domácností.
Květák se vaří nepřikrytý, aby mohly uniknout ostře páchnoucí látky.

Jak připravit drůbež

Drůbeží maso zůstane vždy bílé a šťavnaté, když před pečením potřete rozkrojeným citrónem.

Starší drůbeží den před přípravou natřete jedlou sodou, následující den maso umyjte. Maso je po pečení či dušení křehčí a chutnější.

Zkuste kuře při pečení místo vodou podlévat vínem, dosáhnete nové chuti.

Vaření hrachu

Pokud chcete, aby si hrášek při vaření zachoval svoji svěží barvu, přidejte do vody na vaření trochu krystalového cukru. Hrášek vsypte do vroucí vody a vařte zásadně jen v odkrytém hrnci.

Vaření fazolových lusků

Když vaříme fazolové lusky, dáváme je vždy do prudko vroucí vody, protože potom zůstanou pěkně zelené. Vaříme je stejně jako hrášek, špenát a ostatní druhy zeleniny, kterým chceme zachovat pěknou zelenou barvu, zásadně jen v odkrytém hrnci. Po uvaření a přecedění zlepšíme chuť tak, že je pokapeme několika kapkami stolního oleje, který též zvýší jejich stravitelnost.

Koláč či buchta nadýchanější

Koláč či buchta bude po upečení nadýchanější, pokud přidáme horkou vodu. Tři čajové lžičky vmícháme do těsta těsně předtím, než ho nalijeme do bábovkové formy. Těsto opravdu nabyde. Musíme dodržet jednoduché pravidlo - během pečení nesmíme troubu otvírat, a to minimálně dvacet minut.

Pražené mandle snadno a doma

Pokud si chceme připravit pražené mandle doma, stačí když mandle nasypeme do horké vody, vaříme 20 sekund, vyjmeme a oloupeme. Potom je dáme na pánev s trochou oleje a za stáleho míchání opražíme.

Vláčné lineckého těsto

Když při přípravě lineckého těsta zjistíte, že špatně drží pohromadě a nejde dobře propracovat - stačí přidat 1–2 lžíce smetany a těsto důkladně prohníst. Bude mnohem vláčnější.

Méně tučné hranolky

Jestliže připravujete doma hranolky, zkuste je před fritováním namočit do mléka. Stačí nakrájené brambory namočit na 20 minut do mléka. Tahle finta zabrání při smažení absorvovat tolik oleje jako při běžné přípravě a tak budou hranolky méně tučné.

Domácí želatina

Děláte ovocný dort a chybí vám želatina?
Želatinu můžete nahradit domácím želé. Na domácí želé potřebujete 1 vanilkový (nebo jiný) pudink, 0,4 litru vody, lžíci cukru a trochu sirupu na obarvení. Budete postupovat, jako byste vařili pudink. Bude to mít jen jeden rozdíl, místo mléka použijete vodu. Vzniklou hmotu necháme chvilku zchladnout a pomalu ji naběračkou vlijeme, kam potřebujete a dáte do lednice ztuhnout.

Babské rady - moudra ověřená mnoha generacemi.
Provozovatel neručí za škody na zdraví a majetku vzniklé používáním uvedených rad.
Při zdravotních potížích raději kontaktujte lékaře.

Ochrana osobních údajů

© 2009-2017 BabskaRada.cz