Jak otěhotnět

Jak otěhotnět, to je otázka stále rostoucího množství párů. Proto se také po právu neplodnost někdy nazývá civilizační chorobou. Může za to znečištěné životní prostředí, životospráva (stravování, alkohol, kouření), antikoncepce, stres, obezita a mnohé další negativní vlivy. Těhotenství nenahrává ani fakt, že je snaha o početí potomka odkládána na stále pozdější dobu.

Jak otěhotnět

Pokud se páru ani po roce nechráněného sexuálního styku nepodaří počít dítě, je to z lékařského pohledu nazýváno neplodnost. Nemusí to však znamenat definitivní konec nadějí na vysněného potomka. V mnoha případech dokáží lékaři poradit jak otěhotnět a příčiny neplodnosti vyléčit.
Předem se připravte na fakt, že léčba neplodnosti může být náročná jak psychicky, ale i fyzicky a finančně.

Asi 10% normálně plodných párů nemůže počít dítě během 1 roku snažení a u 5% párů jsou to dokonce 2 roky snažení.

Jak otěhotnět

Neplodnost může mít svoje příčiny jak u ženy, tak i u muže a nezřídka i u obou partnerů zároveň. Ne všechny překážky se dají léčit, ale s jejich znalostí můžete mnohým předcházet.
Ženská plodnost vrcholí kolem věku 20 let a pak postupně klesá. Čím je žena starší, tím je riziko neplodnosti menší. Po 35 roce je pro ženu šance otěhotnět výrazně nižší a zároveň také roste nebezpečí potratu.

Správné načasování
Žena je schopna otěhotnět jen asi během 5 dnů v měsíci – při ovulaci. Ovulací nazýváme uvolnění vajíčka z vaječníku.
U většiny žen to bývá uprostřed cyklu. U pravidelného cyklu (28 dnů) - to bude mezi dny 12 až 16 počítáno od prvního dne poslední menstruace.
Vajíčko má životnost pouze kolem 24 hodin. Během této doby se musí střetnout s partnerovým spermatem. Spermie jsou schopny přežít 2 až 4 dny. Proto je vhodné začít zkoušet otěhotnět již 2 až 4 dny před ovulací, během ní a hlavně do 24 hodin po ovulaci
Pokud nevíte, kdy žena ovuluje, doporučuje se pohlavní styk dvakrát až třikrát týdně.

Plodné dny

Žena se v době plánování těhotenství může snažit podpořit otěhotnění sledováním plodných dnů a ovulace denním měřením a zapisováním bazální teploty - jedná se o teplotu měřenou ráno ihned po probuzení v konečníku, či v pochvě. Během měsíce vznikne křivka, ze které lze odečíst „plodné dny”, které jsou nejvhodnější k otěhotnění. Jsou to 3 dny před a 3 dny po vzestupu bazální teploty o cca 0,5°C.

Než navštívíte odborníky, můžete zkusit i některé babské rady – ověřené recepty a postupy, které pomohly neplodným párům před vámi:

  • Pokud se pokoušíte o potomka, měli by oba partneři oželet tabák.
  • Raději zapomeňte i na alkohol, potažmo jakékoli drogy.
  • Není vhodné ani namáhavé cvičení.
  • Spermie poškozuje zvýšená teplota v intimních partiích (vyhýbat se horkým vanám, sauně, přiléhavému spodnímu prádlu, …).
  • Při styku se nedoporučuje používání lubrikačních gelů.
  • Žena by měla po ejakulaci zůstat nějakou dobu vleže, aby se co největší počet spermií dostal co nejdál.

Babské rady jak otěhotnět:

  • Nabudit spermie prý dokáže i pořádná dávka kofeinu, jež v podobě kávy muži vypijí 2 hodiny před stykem.
  • Nejvhodnější poloha pro otěhotnění - misionářská, s tím, že by si žena měla podložit zadeček polštářem, tak aby spermie měly co možná nejsnazší cestu.
  • Bylinky, které prokrvují ženské orgány, léčí záněty, čistí krev, vyrovnávají hormony v těle nebo mírní menstruační bolesti: kontryhel, maliník, meduňka, pelyněk pravý, sporýš lékařský, heřmánek, šalvěj, …
  • Spermiím prospívá: zinek, selen, vitamín C, vitamín E, vitamín B12, zázvor, celer, česnek.

Babské rady - moudra ověřená mnoha generacemi.
Provozovatel neručí za škody na zdraví a majetku vzniklé používáním uvedených rad.
Při zdravotních potížích raději kontaktujte lékaře.

Ochrana osobních údajů

© 2009-2017 BabskaRada.cz