Zdraví
Ztuhlý krk

Zde je pár rad na uvolnění ztuhlé šíje:
Zkuste 20 minutovou koupel v teplé vodě s přídavkem eukaliptového oleje.

Suchou variantou je nahřátí ručníku na radiátoru, jeho pokapání alpou a přiložení na 15 minut na ztuhlý krk.

Zápach z úst

Proti zápachu z úst zkuste rozžvýkat kousek petržele. Měl by pomoci i se silným zápachem například jako po konzumaci česneku či cibule.

Obdobně by mělo pomoci i žvýkáni kousku máty s kouskem citronu.

Na průdušky

35 dkg smrkových výhonků (výhonky se sbírají do poloviny května) spařte v 1 litru převařené vody a nechejte 2 dny louhovat.
Pak přeceďte a přidejte 1,35 kg cukru. Vařte, až roztok zhnědne a zhoustne.
Hned horké to nalévejtee do sklenic, zavíčkujte a otočte víčkem dolů, nechte vychladnout. Z jedné dávky jsou dvě sklenice.

Vařte 5 minut v 1 litru vody 10g čerstvého strouhaného zázvoru. Poté ho přes cedník vymačkejte. Do vzniklého čaje přidejte šťávu z jednoho citrónu a oslaďte. Pijte horké.

Křen nastrouhejte najemno a smíchejte ho s medem v poměru - 2 lžíce křenu se lžící medu. Užívejte 3x denně jednu čajovou lžičku. Chvíli po konzumaci pocítíte, že se vám “spouští rýma”, snadněji odkašláváte a lépe se vám dýchá.

Nakrájejte 3 cibule na kolečka. Postupně je vrstvětě do nádoby a prosypávejte cukrem (nejlépe třtinovým). Nakonec přikryjte a nechte odstát. Za několik hodin pustí cibule šťávu, kterou slijete do skleničky. Sirup podávejte při kašli několikrát denně po lžičkách.

Onemocnění horních cest dýchacích

Při nemocech se doporučuje brát med s teplým mlékem (40 C) nebo med s citrónovou šťávou (šťáva z 1 citronu na 100 g medu), případně jeden šálek komonicového čaje s 1 polévkovou lžíci medu.

Místo cukru med

Med je bezesporu zdravější, chutnější a prospěšnější než cukr. Při manipulaci s medem dbejte zásady, aby nepřišel do styku s kovem, ten by jeho blahodárné účinky znehodnotil.
Pokud sladíte medem, tak je třeba dávat medu zhruba jednou tolik co cukru (např. pokud přidáváte do moučníku 100g cukru, medu musíte použít 200g).

Chrapot

Do dvou decilitrů vody vhoďte jednu nadrobno nakrájenou cibuli a mírným varem ji asi patnáct minut vařte. Pak přisypte polévkovou lžíci majoránky, přihoďte stroužek česneku a vařte ještě dalších pět minut.
Poté slijte přes cedník, abyste odstranili pevné zbytky. Do odvaru přidejte po lžíci medu a olivového oleje. Každou hodinku pak užívejte polévkové lžíci tohoto medikamentu. S tímto užíváním brzy chrapot zaženete.

Další babská rada proti chrapotu zní: pijte ohřátou vincentku s mlékem v poměru půl na půl.

Obecně lze při chrapotu doporučit hlasový klid (nemluvit ani nešeptat), neustále zvlhčovat (pít čaj), cucat pastilky, kloktat slanou vodu nebo šalvěj, zábal na krk, …

Nastrouhejte najemno křen a poté smíchejte 2 lžíce křenu se lžící medu. Užívejte 3x denně jednu čajovou lžičku. Už za moment po jeho konzumaci pocítíte, že snadněji odkašláváme a lépe se vám dýchá.

Pálení žáhy

Pálení žáhy je velice nepříjemná záležitost. Vzniká návratem kyselého žaludečního obsahu do jícnu. Často pálení žáhy postihuje těhotné ženy a po porodu samo vymizí.
Pokud máte neustálé problémy s pálením žáhy, může to být znamením nějakého zdravotního problému a někdy pomůže až operace jícnu.

  • Úlevu většinou přináší zvýšená poloha horní poloviny těla nebo vypití sklenky vlažné vody.
  • Někomu pomáhá vypít hrnek mléka.
  • K potlačení kyselosti žaludečních šťáv se používá jedlá soda.
  • Pálení žáhy zaženete i kouskem mrkve nastrouhané najemno, který sníte.
  • Některé babské rady doporučují uklidnit pálící žáhu syrovou bramborou, stačí kousek, který důkladně rozkousáte.

Následující babská rada slibuje, že vás zbaví pálení žáhy natrvalo:
Potřebujete k tomu kyselou smetanu a výdrž. Doporučuje se totiž užívat smetanu při potížích po lžičkách po tři dny, ovšem jako jediné jídlo. Takto byste měli zkonzumovat až pět sklenic kyselé smetany.

Rybí kost v krku

Když v krku uvízne kůsta z z ryby, oloupejte citron a dužinu rozkrájejte na kousky. Postižený je musí sníst – kyselina rybí kost změkčí.

Nebo zkuste kost zajíst suchým chlebem.

Vosí bodnutí

Na vosí bodnutí pomáhá obklad napuštěný octem.

Včelí bodnutí

Žihadlo opatrně vytáhněte. Dejte pozor, abyste netlačili na jedový váček. Postižené místo opláchněte mýdlovou vodou a pak přiložte kolečko cibule.

Babské rady - moudra ověřená mnoha generacemi.
Provozovatel neručí za škody na zdraví a majetku vzniklé používáním uvedených rad.
Při zdravotních potížích raději kontaktujte lékaře.

Ochrana osobních údajů

© 2009-2017 BabskaRada.cz